Rastislav  Hruška Rastislav Hruška

"Box", šport pre hlúpych? Zďaleka nie!

„Box nie je vecou násilia. Je to precízna taktická hra s perfektným zmyslom pre pohyb spojený s rýchlymi údermi. Telo boxera musí byť pripravené nielen po fyzickej ale aj po psychickej stránke. Ak chceš byť úspešný boxer, musíš myslieť ako skutočný majster a mať dostatočnú výdrž“.Ktorí iní športovci sú medzi nešportujúcou populáciou známejší ako Mike Tyson, Muhammad Ali, bratia Klitschkovci, Oscar De La Hoya, alebo novšia generácia ako Floyd Mayweather, Manny Pacquiao, Vasiliy Lomachenko a ďalšie vychádzajúce hviezdičky boxerskej scény. Každé dieťa, aj keď sa o box nezaujíma, pozná aspoň jednu z týchto legiend a v kútiku duše si predstavuje ako boxuje v jeho rukaviciach.
Box má vo svete športu jedinečnú a nenahraditeľnú pozíciu. Hoci sa na športovú scénu dostali rôzne odnože bojových športov, box si svoje postavenie a obľúbenosť medzi fanúšikmi drží a patrí medzi najpopulárnejšie a najočarujúcejšie športy na svete. Na druhej strane každý šport je aj o peniazoch a najvyššie zárobky vo svete športu patria každoročne aktuálne najlepším boxerom sveta. Každý rok ponúka nejaký očakávaný súboj ktorý láme rekordy tržieb a prerozdelí neskutočné množstvo peňazí do rúk promotérom, manažérom, boxerom a veľa ďalším ľudom ktorí sa pohybujú vo svete boxu. To, že v boxe rozhoduje aj to kto koho pozná, tzv. politika špinavých rúk uberá na kráse tohto športu, ale s tým sa musíme vysporiadať azda v každom športe. Tým že proti sebe stoja dvaja boxeri a box nie je výsledkom gólov, nejakého času alebo podobných výsledkov sa objektivita rozhodnutí zaručiť nedá. Ale na tom asi nikdy nikto nič nezmení. V boxe proti sebe stoja dvaja súperi, nikto iný len kopa svalov a kostí v rohu červenom a druhá v rohu modrom. Ako som už pomenoval tieto „kopy“, každá má rovnakú váhu pretože box je rozdelený do váhových kategórií, preto sa nemôže stať že boxer s váhou 60kg nastúpi proti boxerovi s váhou 85kg. Samozrejme že nie je to len o kope kostí a svalov ale najmä o psychike, o čase strávenom v telocvični a o odhodlaní spraviť niečo viac ako spravili všetci ostatní. Box je nádherný, tvrdý šport ktorý pomáha chlapcom stať sa chlapmi a dievčatám stať sa ženami. Skúste si predstaviť aký je to krásny pocit zadosťučinenia, keď vám rozhodca po zápase zdvihne ruku na znak víťazstva a vy viete že ste si to vydreli celkom sami. Nikto iný vám počas zápasu v ringu nepomôže, nespraví nič za vás, môžete si to vydrieť len vy a vaše odhodlanie. Keď už pre nič iné, aspoň pre tento super pocit by som odporučil skúsiť to každému z Vás. Samozrejme spomeniem fakt, že box je vyhodnotený ako najnáročnejší šport  a to na základe hodnotenia 10 kritérií (vytrvalosť, výbušná sila, sila, rýchlosť, obratnosť, ohybnosť, psychická odolnosť, výdrž, koordinácia, analytická schopnosť). Prikladám hodnotenie športov a dôkaz, že je to naozaj tak. Čiže ak niekto rád prijíma výzvy a chce zistiť, čoho je jeho telo schopné, treba vyskúšať aké je to stáť medzi štyrmi povrazmi a viesť túto šachovú partiu v ringu.


Používaním stránok prevádzkovaných na www.trainerspot.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Súhlasím