Ondrej Rakyta Ondrej Rakyta

12 dôvodov prečo potrebuješ dobrého trénera

1.Vysvetlí ti princípy efektívnych tréningov
 

Ak cítiš, že potrebuješ zmenu alebo vidíš, že niektorí ľudia cvičia v posilke inak ako ty, nie si sám. Veľa ľudí cvičí na strojoch do zblbnutia bez výrazných silových či iných prírastkov. Rýchle opakovania, veľké počty opakovaní, pasívne pauzy medzi opakovaniami, neistá technika, neisté držanie tela… to nechceš. Tréner ti ukáže, že v tréningu nejde o počty, ale o precítenie svalov, držanie tela, zautomatizované princípy nastavenia tela, v ktorých vieš odcvičiť celé telo, pričom je jedno či cvičíš biceps, drepy alebo čokoľvek. Keď budeš vidieť, že v cvičení je viac než len dvíhanie činiek, dostaneš chuť robiť veci poriadne a tréningy s trénerom ťa posunú na úplne novú úroveň. Začnete tréningovým plánom, postupnými krokmi a cvičeniami tak, aby si sa necítil preťažený, ale aby si zároveň napredoval každým tréningom.
 
2. Vidí v tebe viac ako ty sám a pomôže ti dosiahnuť tvoj vyšší pohybový potenciál
 

Veľa ľudí je v pohode s tým, že nehľadajú limity a neprekračujú to, čoho sú schopní. A možno sú v pohode preto, že ešte nezistili, ako sa zmení človeku život, ak pravidelne a s radosťou cvičí a posúva sa vpred. Cvičenie s trénerom ti pomôže byť seriózny v tréningoch, ktoré robíš sám pre seba a ktoré si tvoje telo zaslúži odcvičiť a zamakať si pekne intenzívne. Motivuje ťa a krok za krokom posúvaš svoje limity, ktoré si predtým videl len z diaľky.
 
3. Okrem tréningov, ktoré máš rád, ťa dokope aj k tým, ktoré rád nemáš, ktoré ťa posunú zase o ďalšiu úroveň vyššie
 

Možno niektoré tréningy robíš správne, možno nerád cvičíš nohy, možno nevieš, že môžeš cvičiť na nohy aj iné veci ako len základné cvičenia na stroji a s olympijskou činkou. Tvoje telo potrebuje vycvičiť v tom, čo používaš primárne a často, no zároveň aj partie, ktoré až tak často nepoužívaš a ktorých posilnenie sa prejaví v mnohých ďalších cvičeniach… Dostane ti do hlavy to, čo je naozaj podstatné. Tréner ti vysvetlí, prečo daný sval ovplyvňuje daný cvik, prečo je stuhnutý a potrebuje posilniť/uvoľniť.
 
4.Nevyberie pre teba zbytočne ťažké a málo stimulujúce cvičenia
 

Nie všetky cvičenia sú ideálne pre všetkých. Ak 3 roky cvičíš bicepsové zdvihy s jednoručkami, tak si asi pamätáš, aké to bolo na začiatku… Ani si ten biceps necítil, a možno cítil, ale až po 20. opakovaniach alebo pri hraničnej technike a až pri jeho úplnom skrátení. Tréner vyberie pre teba také cvičenia a pomôcky, pri ktorých budeš čo najviac cítiť precvičované svaly, budú stále v napätí a nebudeš kaziť techniku ani pri vyššej intenzite. Čo také expandre, TRX, Kettlebelly? Až keď sa naučíš udržať napätie vo svaloch, sám budeš vedieť, že to je to, o čo ide. Nie o počty či zdvihy.
 
5.Odovzdá ti svoje skúsenosti z kurzov a praxe, a to za zlomok ceny, ktorú do nich investoval on
 

Tréner ti pomôže dostať sa z bodu A do bodu B oveľa rýchlejšie ako by si to urobil ty sám. A nielen to. Po tejto skúsenosti budeš vedieť čo cvičiť a ak chceš trénovať aj bez trénera, budeš vedieť, ako na to aj sám. Nemusíš si lámať hlavu nad tým, aké tréningy potrebuješ. Tréner má skúsenosti s rôznou škálou ľudí a všetky absolvované kurzy mu dali to, prečo ťa vie tak dobre odtrénovať. Pýtaj sa a zistíš, čo si nevedel a ak si dosť uvedomelý, aby si aspoň trochu počúval, čo ti chce povedať… VIEŠ SA ODTRÉNOVAŤ AJ SÁM DO KONCA ŽIVOTA. A to už za tých par tréningov určite stojí.
 
6.Vysvetlí ti správne a stabilné držanie chrbtice a bedrového ohybu
 

Naučí ťa používať sedacie svaly, ktoré majú v tele nedocenenú a dôležitú funkciu a sú často oslabené, čo má za následok preťažovanie hlavne driekovej časti chrbtice.
 
7.Zvýši ti sebadôveru a motivuje ťa
 

Niekedy na tom nie si ani tak zle ako si myslíš, len ti to niekto musí ukázať/dokázať. Možno problém nebol v tom, že si robil niektorý cvik zle, možno to bolo v tom že ten variant cvičenia nebol určený pre teba, kvôli skráteným achilovkám či zraneniu atď. Nezúfaj. Prvé kroky sú ťažké, ale keď si so správnym človekom, neprídu ti až také ťažké.
 
 
8.Naučí ťa správny princíp dýchania pri strečingu, silovom tréningu, intenzívnejšom tréningu atď.   
Nič nie je identické, všetko má svoj zmysel a ty mu musíš len porozumieť. Pýtaj sa prečo tak a nie inak.
 
9.Zhodnotí tvoje pohybové návyky, správnosť vykonávania komplexných cvičení, prípadne otestuje oslabené/preťažené svalové partie a bude hľadať súvislosti vzniku dysbalancie
 

Niekedy už z prvého príchodu tréner vidí, čo bude treba robiť alebo čo človeku pôjde dobre. Chôdza po špičkách, kolená vpadnuté pri chôdzi dovnútra, jedno rameno vyššie ako druhé, stuhnuté držanie tela bez pohybu paží, vytočené špičky chodidiel von, predklon a zodvihnutie predmetu, jedna ruka kývajúca sa viac pri behu na páse ako druhá atď. Dôležité je hlavne to, ako sa telo správa pri vyšších intenzitách, kde sa prejavia slabosti najviac. Alebo tiež často vykonávané pohyby bez kompenzácie ostatku tela (tenisti, futbalisti atď.). Tréner nemusí hneď prísť napr. na príčinu zlého držania tela, no z testov sa snaží analyzovať kde problém vznikol – a to hlavne pri bolestivých stavoch, kde sa bolesť jednej časti tela môže schovávať v inej časti tela – napr. 1 rameno vyššie ako druhé kvôli vyosenej panve atď.
 

10.Jedna zmena nasleduje druhú a zmenu lepších tréningov si môžeš všimnúť aj mimo posilky
 
Ľahšia chôdza po schodoch, rýchlejšie vstávanie z ľahu/sedu, transformácia pohybových stereotypov aj mimo posilky, lepší spánok, možnosť robiť hlboké drepy/výpady, menšie zadýchanie sa pri aktivitách, viac energie počas dňa, zlepšená nálada, zlepšenie sebadôvery, prevencia zranení atď.
 
11.Prevedie ťa rôznymi cvičebnými pomôckami a zistíš, s ktorými cvičíš najradšej
Kettlebelly, jednoručky, olympijská činka, TRX, bosu, stroje, vlastná váha, kruhy, hrazda, expandre, lano, veslovanie aťd. Nie každého baví cvičiť s jedným náradím a ty si môžeš vybrať to, ktoré ti vyhovuje najviac.
 
12.Ukáže ti ako sa rozcvičiť tak, aby si dokázal z tréningu vyťažiť maximum  
Je mnoho svalov, ktoré treba dynamicky rozcvičiť pred tréningom. Zvýšiť si pulzovú frekvekvenciu, prekrviť svaly pred výkonom ako prevenciu zranenia a zlepšenie výkonu. Tak ako pri tréningu, aj pre strečingu platia určité zásady, ktoré by si mal dodržiavať… zásobník rozcvičovacích cvičení, ktorý ťa rozpohybuje za čo najkratší čas A ZASE EFEKTÍVNE.
 
+1 Máš s ním spoločnú záľubu – cvičenie, no aj iné. 
Tiež je to len človek a nemusí byť posadnutý najzdravším životným štýlom pod slnkom (všetkého priveľa škodí). Je to aj v pohode týpek, pri ktorom sa ti dobre trénuje, lebo vieš, že mu nejde iba o peniaze. Radosť má hlavne z tvojich výsledkov, ktoré stále pribúdajú!
 
 

Zdroje:
http://bodycontrol.sk/12-dovodov-preco-potrebujes-dobreho-trenera/
http://www.lifecoach-directory.org.uk/lifecoach-articles/10-reasons-why-you-need-to-hire-a-coach
(Ondrej Rakyta, 7 2017)

Používaním stránok prevádzkovaných na www.trainerspot.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Súhlasím